Zaradi dviga morske gladine in ostalih posledic podnebnih sprememb (na primer ekstremni vremenski dogodki) so nekateri deli obale ranljivi. Izberi na ekosistemih temelječe ukrepe prilagajanja, ki bodo povečali odpornost obalnih ekosistemov in skupnosti.
Če gradimo zidove in valobrane (siva infrastruktura) tik ob obali, preprečimo naravno kroženje snovi, pretok energije in povezljivost ekosistemov. Te rešitve so običajno dražje od na naravi temelječih ukrepov prilagajanja in na splošno prinašajo manj koristi za ekosisteme in lokalno skupnost.
Če bomo ob obali naložili smeti ali nevaren odpadni material, bodo nastali dodatni pritiski na ekosisteme. Tudi biotska raznovrstnost se bo zmanjšala in vse manj bomo lahko koristili pomembne ekosistemske storitve. Tudi zdravstveno stanje prebivalcev bo vse slabše, saj bodo zaradi onesnaževanja tudi ljudje prej zbolevali in umirali.
Ohranjanje in obnova koralnih grebenov lahko pomembno doprineseta k prilagajanju na podnebne spremembe. Ampak številni koralni grebeni so pod pritiskom zaradi delovanja človeka in podnebnih sprememb. Če bomo izboljšali življenjske pogoje teh ranljivih morskih ekosistemov, se bodo lahko koralni grebeni hitreje razvijali in bodo lahko zagotavljali pomembne ekosistemske storitve. S tem bomo tudi ohranjali biotsko raznovrstnost teh pomembnih ekosistemov.
Obnovljena in ohranjena obmorska mokrišča zagotavljajo pomembne ekosistemske storitve. Zato so pomemben zaveznik pri prilagajanju na podnebne spremembe. Ker pa so večkrat ogrožena, jih moramo primerno obnavljati in ohranjati, če želimo, da bodo še naprej opravljala svojo pomembno funkcijo.
Zbrali ste 0 od skupaj 2 Poskusi znova
Čestitamo, zbrali ste vse (2)
Spletno mesto za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in spremljanje anonimne statistike obiska uporablja piškotke. Z nadaljevanjem obiska spletnega mesta se strinjate z uporabo funkcionalnih piškotkov. Preberi več